Örnek Sarar Bıçak Sanayi İştirakidir.   İletişim

Sepet
 • Bıçak Sepetim

 • Bıçak Sergisine Giriş

  Parolamı Unuttum?Register

  Kaydol

 • Mutfakta Bıçak Kullanımı ve Tarihçesi

  Bıçağın genel tarihçesi incelendiğinde, çatala, kaşığa benzememesi yönünden farklılık gösterir. Bu bağlamda, kesici alet olarak bıçağa önceden ihtiyaç duyulmuştur.

  Çatal - Kaşık - Bıçak

  Bıçak Farklı Bir İhtiyaç Olarak Doğmuştur

  Yemek masalarında bıçak kullanma geleneği Rönesans Dönemine denk gelmektedir. Orta Çağda üst sınıfa ait kişilerin yemeklerinde et sofraya bütün olarak servis edilmekteydi. Geleneklere göre herkesin bıçağını yanında taşıdığı ve yemek dahil her işte kullandığı 17. yüzyıl başlarında, masa bıçağını öbür bıçaklardan ayırma adetini XIII. Louis’nin başbakanı Kardinal Richelieu başlatmıştır. Öyleki 1630 yılında verdiği bir yemeğin sonunda misafirler bıçaklarını çıkarıp dişlerini temizlemeye başladıklarında Richelieu bu hareketi yasaklamış ve evindeki bıçakların ağızlarını yuvarlaklaştırmıştır.

  Hans Dernschvvam (1494-1568) Macarların elleriyle yemek yediklerini ve kendileriyle alay edildiğinde zaman, anlatılanlara göre “Bizim tırnaklarımız Viyana bıçağından daha iyidir,” diye cevap vererek ve bıçağın masada kibarlık göstergesi sayılması bir yüzyıl geriye gitmesine neden olmuştur.

  Eski Türklerde Bıçak

  Kutadgu Bilig’de Bıçak

  Eski Türkçe’nin en önemli yazarlarından olan, Yusuf Has Hacib ise Kutadgu Bilig adlı eserinde, 1069 yılında “Bıçak tartma onda kötürme süngük” (Sofrada bıçak çıkarma ve kemik sıyırma) diye öğütte bulunmuştur. Yemek yerken el yerine bıçak kullanmak veya masada bıçak çekmemek gibi görgü kurallarının daha eski zamanlara dayandığı anlaşılmaktadır. Ancak yemek bıçağının günlük, kesici alet olarak bıçaktan ayrılması da ayrı bir konudur.

  Fransa’da 17. yüzyıl sonunda yemek bıçağı âdeti oldukça yaygınlaştığı görülmektedir. Çinliler ise yemekte bıçak kullanılmasını barbarca bulmuşlardır. Yüzyıllardır Çin’de yemek, bıçak kullanılmadan yenmekte ve yemekler sofraya bıçak kullanmayı gerektirmeyecek biçimde hazırlanmış olarak gelmektedir.Karşılaşılan bu durum, Çin bürokrasisinin sivilleşmesinin başka kültürlerden çok daha eskilere uzandığının bir göstergesi olarak da yorumlanabilir.

  Bıçağın masa adabının bir parçası olmasıyla, nasıl kullanılacağına dair bilgi ve yemek türlerine göre bıçak türleri zamanla biçimlenmiştir. Avrupa görgü kitaplarında bıçağın temizlenerek ve sapından tutularak karşıdaki kişiye uzatılması üzerinde durulmuştur. Anadolu geleneğinde ise yemek bıçağına özgü belli bir kural görülmese de, her türlü kesici aletin elden ele verilmemesi, verilecekse de tükürülerek ve tükürme taklidi yapılarak karşıdaki kişiye verilmesi gerekmektedir.

  Bıçağın tarihçesiyle ilgili daha fazla bilgiye WikiPedia‘da, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Knife

  Ya da bıçağın tarihçesiyle ilgili bu yazımızı Hayırlı İşler Denizli sayfasından da okuyabilirsiniz:

  http://www.hayirliislerdenizli.com/firma/bicak-sergisi/489/