Örnek Sarar Bıçak Sanayi İştirakidir.   İletişim

Sepet
 • Bıçak Sepetim

 • Bıçak Sergisine Giriş

  Parolamı Unuttum?Register

  Kaydol

 • Yatağan Bıçak Kültürü

  Denizli’nin Serinhisar ilçesine bağlı, Yatağan kasabasında yüzyıllardır var olan bir zanaattır Yatağan Bıçağı Üretimi.

  Yatağan

  Bıçaklarıyla Ünlü Yatağan

  Geçmişi 11. ve 13. yüzyıllara kadar dayanan Yatağan Bıçakları, Selçuklu Devletiyle başlayıp, Osmanlı Devletiyle devam etmiştir. Demirin uzun uğraşlar ve emekler sonunda işlenmesiyle hayat bulur Yatağan Bıçağı. Yüzyıllardan beri Yatağan kadınlarında bir gelenek haline gelen, bıçak işleme, evlerinin altında bulunan imalathanelerde varlığını sürdürmektedir.

  Yatağan’da bıçakçılığın esas olarak gelişimi demirciliğe dayanmaktadır. Günümüzde pek çok bıçak türü ve özellikleri bulunur. Bunlardan en özeli içinde yine Yatağan bıçağı karşımıza çıkar. Bunun temel nedeni ise, Yatağan bıçaklarının üretim aşamaları ve üretim koşullarının diğer bıçak çeşitlerine göre daha zahmetli ve farklı şartlarda imal edilmesinden gelmektedir. Atölyelerde bundan 50 yıl öncesinde çekiç ve örs sesleri gelirken, şimdilerde ise, yerini makina seslerine bırakmıştır. Her ne kadar  mevcut atölyeler, makinalarla donatılsa da el emeğinin önemi yadsınamaz bir gerçektir.

  Yatağan Bıçağı Üretimi

  El Emeği Bıçak Yapımı

  El emeğinin gücüne güvenen Yatağanlı ustalar, bıçaklarını teknolojiye emanet etmemek adına, geleneksel üretim yöntemlerinden vazgeçmemişlerdir. Ev tipi bıçak imalatı, halen varlığını sürdürmektedir. Öyle ki, Yatağanlı her ailenin yetişkin kişileri, bıçak yapımına katkı sağlamaktadırlar. Ülkemizde hatta Dünya’da da ün salan Yatağan bıçaklarının, ev tipi imalathanelerde hayat bulduğu kimin aklına gelebilir ki!

  Kuşaktan kuşağa aktarılan Yatağan bıçağı üretimi, adeta bir gelenek haline gelmiştir. Bıçak üretiminde kullanılan çelik ve demirin bir kısmı Ereğli ve Karabük demir-çelik fabrikalarından tedarik edilmektedir. Paslanmaz çelik ise, Fransa’dan ithal edilir. İlk etapta, Bursa’ya gelen paslanmaz demir, daha sonraları, farklı şehirlerdeki bıçak imalatçıları tarafından alınmaktadır. Yatağan bıçakları, ‘çubuk’ ve ‘tabak’ olmak üzere 2 çeşide sahiptir. Daha çok tabak çelik olarak alınan bıçaklar, parça parça ‘Giyotin’ makasıyla kesilir.Tabaklar, bıçak boylarına göre, 28-30-32 ve 36’lık olarak kesilirler. Çelik tabaklar, yapılacak olan ürüne göre farklı kesim kalıplarına alınarak tek tek kesilir. Uç  ve sap kısımları ayrı işlemlerden geçilir. 970 derece sıcakta fırınlarda çelikleme işleminden geçen bıçaklar, hava çeliği veya yağ çeliği yöntemlerinden birisiyle soğutulur. Sulama işleminden sonra bıçakların saplarının hangi materyalden olacağına karar verilir.

  Yatağan bıçaklarını diğer bıçak türlerinden ayıran özellikler arasında, kaliteli demir ve çeliğin kullanılmasına bağlı olarak keskinlik ve sağlamlık dikkat çekmektedir. Bıçak uçlarının örs ile dövülerek, inceltilmesi sağlanmış aynı zamanda Yatağan kabzasının elde rahat kullanılması için özel olarak üretilmiştir. Son olarak da Yatağan bıçaklarının, keskin yönünün çelik, sırtının demir olarak kalması dayanıklılığını göstermektedir.

  Yatağan Bıçak kültürüyle ilgili bu yazımızı, Pamukkale Haber sitesinden ya da Linked.in‘den aşağıdaki linklere tıklayarak okuyabilirsiniz:

  http://www.pamukkalehaber.com/internet/adiyla-ve-namiyla-un-salan-yatagan-bicaklari/34362

  https://www.linkedin.com/pulse/yatagan-bicaklari-bicak-sergisi