Örnek Sarar Bıçak Sanayi İştirakidir.   İletişim

Sepet
 • Bıçak Sepetim

 • Bıçak Sergisine Giriş

  Parolamı Unuttum?Register

  Kaydol

 • Bıçak Seçimi ve Bıçak Çeşitleri

  Bıçağın keşfiyle birlikte birçok kullanım alanı ortaya çıkmıştır. Bıçak alırken dikkat edilecek  bazı noktaları da göz ardı etmemek gerekir.

  Bıçak Seçiminin Önemi

  Bıçak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

  Aynı zamanda birbirinden lezzetli yemekler için her kategorideki bıçakları tanımak işin doğrusu olacaktır. Farklı tarzlarıyla ve farklı renkleriyle kolayca bulunabilen ve katlanabilir özellikleriyle de geniş bir ürün yelpazesine sahip olan bıçaklar, kullanım alanlarına göre kategorize edilmiştir.

  En belirgin dikkat edilmesi gerekenler arasında, zorunlu olmadıkça set halinde satılan bıçaklar seçilmemelidir. İnternetten alışveriş yapıyorsanız Google‘da, HepsiBurada, GittiGidiyor, Amazon gibi platformlarda sıkı bir fiyat/performans araştırması yapmalısınız.

  Setler yerine ise gerçekten işinize yarayacak iki çeşit bıçak yeterli olacaktır. Çünkü bıçak setlerinin içinden çıkan çoğu bıçak nadiren kullanılmaktadır. Aynı zamanda ürünlerin paslanmaz çelikten üretildiğine emin olmak da oldukça önemlidir.

  Kalite Bıçak

  Bıçak Üretiminde Kalite

  En sık kullanılan bıçaklar şu şekilde sıralanabilir.

  Şef- Aşçı Bıçağı: Bıçakların şefi, şeflerin bıçağı olarak bilinmektedir. Çok amaçlı bir alet olması ve özellikle kesme, doğrama, dilimleme, küçük parçalara ayırma gibi işlerde oldukça başarılı olmasıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca iyi bir şef bıçağının fiyat aralığı özelliğine göre değişkenlik göstermektedir.Tüm bıçak türleri için geçerli olsa da nitekim şef bıçaklarında tercih edilen bir özellik, bıçak kısmının sapın içerisini de tamamen kaplamasıdır. Eğer bıçak, sapın başladığı yerden sapa ekli-yapıştırılmış olursa, zamanla o noktadan sallanabilir ve yüksek ihtimalle de kopabilmektedir.

  Sebze Bıçağı: Geleneksel Türk alışkanlıklarının en çok rağbet gördüğü bıçaklar içindedir. İngilizce’de “utility” yani faydalı, çok amaçlı bıçak denmesinin nedeni, şef bıçağından daha küçük olduğundan dolayı kesme ve doğrama haricinde soyma işlemi için de uygun olmasıdır. Şef bıçağıyla soyma bıçağı arasında bir büyüklüktedir.

  Oyma Bıçağı: Asıl işlevi, malzemeleri özellikle de pişmiş eti iri şekilde doğramak, kesmek için kullanılır.

  Santoku Japon Şef Bıçağı: Şef bıçağına alternatif olarak çok amaçlı kullanılabilen Santokunun, özellikle de aşçılıkta acemi olan kişiler için tavsiye edilmesinin nedeni bıçağı daha hafif, ince ve keskin oluşudur. Bu da mutfak kazalarındaki ağır yaralanma riskini azaltmaktadır. Santoku bıçağının üzerinde bulunan oluklar ise, küçük parçaların kesim esnasında bıçağa yapışıp kalmasını engellemektedir.

  Japon Bıçağı

  Bir Japon Bıçak Türü

  Soyma Bıçağı: Meyve ve sebzenin kabuklarını soymak, meyvelerin çekirdeklerini çıkarmak, patatesteki yaraları temizlemek, baharatları ince ince kesmek gibi pek çok alanda yardımcı olmaktadır.

  Dilimleme Bıçağı: Özellikle rosto gibi pişmesi uzun olan et yemeklerinde sıkça tercih edilmektedir.

  Fileto Bıçağı: İnce ve esnek bir yapısı olan fileto bıçakları, çiğ etleri ve balıkları kesmek, yağ veya deri gibi parçaları düzgün bir şekilde etten ayırmak için uygundur.

  Satır: Eti kemiği ile birlikte kesebilme olanağı sağlamaktadır.

  Ekmek Bıçağı: Ülkemizde lazerli olarak tabir edilen tırtıklı yapıya sahip bu bıçak daha çok ekmek, kek, pandispanya veya sandviç gibi, keserken ezilip dağılabilecek unlu mamüllerde tercih edilmektedir. İncecik dilimlenmiş ekmekler ve ağzı yüzü düzgün pasta dilimleri için rahatlıkla kullanılabilir.

  Bıçak seçimiyle ilgili sizler için Youtube‘da bulduğumuz videoya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

  https://www.youtube.com/watch?v=7dR_1AADPk8