Örnek Sarar Bıçak Sanayi İştirakidir.   İletişim

Sepet
 • Bıçak Sepetim

 • Bıçak Sergisine Giriş

  Parolamı Unuttum?Register

  Kaydol

 • Bıçak Keskinliğini Test Etmenin 5 Yolu

  Bıçağınızın keskin olması, güvenlik açısından çok daha sağlıklıdır. Keskin bıçak; sanılanın aksine kolay, kontrollü ve güvenli kullanım sağlar. Eğer kullandığınız bıçaktan tam bir performans bekliyorsanız, aşağıda listeleyeceğimiz yöntemlerle keskinliğini test edebilirsiniz:

  Kağıt Testi

  Bıçak Kağıt Testi

  Bıçakla Herhangi Bir Kağıt Üzerine Çizikler atın

  Herhangi bir A4 kağıt, not defteri sayfası ya da bulabildiğiniz bir kağıdı alın ve dilediğiniz yönde incecik kesiler atın. Keskin bir bıçak, kağıdı iliklerine kadar ayırırken; bıçak izleri, temiz bir kesim oluşturmuyor, kağıt buruşuyorsa, bıçağınız testten kaldı demektir. Bu durumda biraz ilgi ve bileme ile bıçağınızı eski haline kavuşturmalısınız.

  Tıraş Testi

  Bıçaklı Tıraş

  Bıçakla Tıraş Testi

  Bıçağınızla saçlarınızı kesmenizi salık vermeyeceğiz; çünkü kolunuzdaki tüyler de testimiz için yeterli. Eğer bıçağınız bu testi geçiyorsa -ki bu test av bıçaklarından kasap bıçaklarına kadar her seviye bıçak için dünyada benimsenen bir keskinlik testidir- içiniz rahat bir biçimde uygulayabilirsiniz. Eğer birkaç tel tüy döküldüyse bıçağınız testi geçmiş demektir.

  Tırnak Testi

  Bıçak Tırnak Testi

  Tırnağınıza Bıçağı Değdirerek Yapmanız Mümkündür

  Baş parmak testi (parmaklarınızla bıçağın keskinliğini hissetmeye çalışmak) olarak geçen versiyonun, güvenlisi olarak tarif edebileceğimiz, tırnak testi; baş parmağınızın tırnağı ile bıçağın keskin tarafını kontrol etmekten ibaret. Kendinizi yaralama riskinin olmadığı bu testte; eğer bıçak, tırnağınız üzerinde bir bir iz bırakıyorsa, yeterince keskin olduğunu anlayabilirsiniz.

  Patates Testi

  Bıçak Patates Testi

  Bıçak Keskinliğini Ölçmek İçin Bir Domates ya da Papatesi Kesmenizdir.

  İster patates ister domates ile deneyebileceğiniz bu testte, incecik dilimleri, efor harcamadan kestiyseniz, her şey yolunda demektir. Eğer dilimler pürüzlüyse ya da kesmek için efor sarfetmeniz gerektiyse; bu durumda bilemenin zamanı geldiğini anlayabilirsiniz.

  Hissetme Testi

  Bıçak Hissetme Testi

  Bıçak Keskinliğini Hissetmek Suretiyle Yapılan Testtir

  Baş parmağınızı, bıçağınızın kesici bölümünde gezdirin; ancak bıçak boyunca değil, bir bölümüne dokunmanız yeterli! Beyniniz size, gereken “Tamam durabilirsin” sinyalini verecektir. Eğer bıçaklar konusunda yeniyseniz, bu testten ziyade yukarıdakileri denemenizde fayda olduğunu hatırlatmak isteriz.

  Testlerden bahsettikten sonra, bileme işlemi hakkında da biraz fikir vermek isteriz. Keskinlik testini geçemeyen bıçaklar için bileme işlemini titizlikle gerçekleştirmelisiniz. Ehil ellerde yapılmayan bileme, bıçağınızın kesme netliğini bozabilir ve körelme riskini doğurur. Evde yapacağınız bileme işlemlerinde aşağıdaki püf noktaları dikkate almalısınız:

  Diğer yazılarımız için bloğumuzu takipte kalın, bıçak keskinlik testleriyle ilgili keyif alabileceğinizi düşündüğümüz aşağıdaki videolara da göz atabilirsiniz, ya da Google‘da keskin bıçaklarla ilgili araştırma yapabilirsiniz.