Örnek Sarar Bıçak Sanayi İştirakidir.   İletişim

Sepet
 • Bıçak Sepetim

 • Bıçak Sergisine Giriş

  Parolamı Unuttum?Register

  Kaydol

 • Bıçak Nasıl Yapılır?

  Bu yazımızda 6 adımda bıçak nasıl yapılır, sizlerle paylaşacağız.

  Bıçak konusunda özel zevkleri ve seçimleri olan kişilerin bir diğer tutkusu da kendi kendine bıçak yapımıdır. Üstelik, bu gerçekten zor, yavaş, özenli ve bazen de hayal kırıklığına uğratan bir uğraşlar zinciridir. Evet, hayal kırıklığı da sürece dahil, çünkü, öyle hassas ve dikkatli çalışmalısınız ki, hatalara yer olmasın. Şimdi adım adım bıçak yapımını sizin için anlatıyoruz, yeni hobiniz için hazır olun 🙂

  1. Adım: Bıçak tasarımı

   Bıçak Tasarım Örneği

   Öncelikle Bıçak Tasarımı Yapmalısınız

  Çalışmanızı şekillendirecek temel şey bıçağınızın tasarımıdır. Hem fonksiyonel hem gözünüze hoş gelen bir tasarımı basitçe çizin ya da spesifik olarak beğendiğiniz bir bıçak tasarımıyla devam edin. Burda gözden kaçırmamanız gereken bir nokta da kabza tipi olmalıdır. Bıçağın sapa giren kuyruğunun şekline tang denir. Bıçağın çeliği tüm gövde boyunca ise full tang , 4’te 3’lük bölümünün devam etmesine partial tang ve son olarak kabzanın tamamında ince bir kuyruk olarak ilerleyen haline hidden tang denir. Bu seçim, bıçakların taşınırken hafif olmasından, ince işlerde kullanımına kadar, aslında kullanım amacını ve konforunu belirler. Eğer bu ilk bıçak denemeniz olacaksa, full tang yani çeliği tüm gövde boyunca uzatmanızı tavsiye ederiz. İlginç tasarım örnekleri mi arıyorsunuz? O zaman Pinterest‘teki örneklere bu linkten ulaşabilirsiniz.

  1. Adım: Materyal belirleme

  Isıl işlemde hata payı düşük ve profesyonel fırın istemeyen karbon çeliği ile amatörlerin yüzünü güldürmek mümkün. İlk denemeniz ise ya da fırın işlemi ile uğraşmak istemiyorsanız; size önereceğimiz malzeme karbon çeliği olacak. Karbon çeliğinizin kodunu bir kenara not etmeniz sonraki adımlarda önemli olacak!

  1. Adım: Çeliği Kesme
  Bıçak Yapımı

  Çeliği Keserek İşe Başlıyoruz

  Bıçağınızın profilini çıkarmak için aksiyonun başladığı an itibarıyla öncelikle güvenliğiniz için çok dikkatli olmanızı öneririz. Karbon çelik plakayı tasarladığınız bıçak formunda kesin, kenarlarını düzeltin ve pim deliklerini açın. Demir testeresi, avuç içi taşlama ya da testereden bir tanesi bu işlem için yeterlidir.

  Ardından yanakları taşlama, kaba çizikleri yok etme çalışmalarıyla ısıl işleme hazırlık çalışmaları bitirilmelidir.

  1. Adım: Çeliğe su verme

  Karbon çeliğinizin kodunu aklınızda tutmanız gerektiğini söylemiştik; hangi değerde sıcaklıkta demlenmesi gerektiğine çeliğin kodlarına göre karar verip emin olmalısınız. Su verme ortamının bileşenleri (su, tuzlu su, çeşitli yağlar, basınçlı hava vb.) de bu şekilde belirlenir. Bu aşamada çelik, cam gibi kırılgandır, bu nedenle, gerilimin hızlıca azaltılması ve zımparalanması gereklidir.

  1. Adım: Bıçak Sapı Takma

   Bıçak Sapı Montajı

   Bıçak Yapımında Son Aşama

  İlk adımda bahsettiğimiz tang bölümünü belirleme şekline göre, pim deliklerini deldikten sonra epoksi ile yapıştırıp pimler yerine yerleştirilir. Bıçak sapında dilediğiniz özel çizimi, yazı ya da tarihi hayata geçirmek de kendi bıçak tasarımınızı yapmanın en güzel noktalarından biridir.

  1. Adım: Bıçağı bileme

  Bıçak tasarımınızın amacına göre belirlediğiniz bir ağız açmanız yeterli olacaktır. 22-24 derece genel kullanım bıçaklara uygunken; özel amaçlı bıçaklar için farklı açılar da söz konusudur. Hatırlamanız gereken önemli konulardan biriyse, açı arttıkça, ağız dayanma performansı artar ancak kesme performansı azalır. Taş motoru, zımpara ya da su-yağ taşlarından birini tercih ederek bileme işlemini yapıp; son olarak masat attığınızda bıçak denemeniz başarıyla sonuçlanmış olacak.

  Bıçak yapım süreçleri ile ilgili bir atölyeden alınmış bu videoya da göz atabilirsiniz;

  Sosyal medya hesaplarımızdan bıçakla ilgili her şeye ulaşabilirsiniz;

  www.facebook.com/bicaksergisi

  www.instagram.com/bicaksergisi

  www.twitter.com/bicaksergisi2

  www.pinterest.com/bicaksergisi

  www.linkedin.com/in/bicak-sergisi

  Google Plus